הכירו את הכפר הצ'רקסי קאלז' שבחופי הים השחור

 


הכפר הצ'רקסי (שאפסוג) קאלז' נמצא באיזור לזרבסקי (פסישואפה) שבאיזור חופי הים השחור במולדת הצ'רקסית. איזור זה מבחינה מנהלית שייך לעיריית סוצ'י, מחוז קרסנודר.

"קאלז'" בתרגום מהשפה הצ'רקסית (אדיגה) פירושו "עיר עתיקה", כאשר קאלה - "עיר" ו- ז'י - "ישן". הטופוניום של השם קשור אולי לביצור מימי הביניים שהיה קיים בעבר בגדה הימנית והמוגבהת יותר של נהר אשה, אשר נקרא בפי הצ'רקסים "קאלז'-תאמה - "תל המבצר הישן") . שרידי מבצר זה עדיין שמורים.

הכפר ממוקם בחלק הצפוני של סוצ'י רבתי, בגדה השמאלית של נהר אשה. היא ממוקמת 24 ק"מ צפונית לעיירה לזרבסקי ו- 91 ק"מ צפונית-מערבית למרכז סוצ'י ו-230 ק"מ דרומית לעיר קרסנודר. היא גובלת באדמות הכפרים הצ'רקסים: ליגותך בדרום וחאדז'יקו במערב.

קאלז' ממוקם בשלוחות של רכס אז'ה. הכפר מוקף מכל עבר ברכסים עם יער מעורב צפוף. הגבהים הממוצעים בשטח הכפר הם 275 מטר מעל פני הים. הנקודה הגבוהה ביותר בסביבת הכפר היא הר כונאגת (532 מ').

מאז ימי קדם, כל עמק נחל אשה היה מיושב. מעידים על כך הן מקורות כתובים והן עקבות של הפעילות כלכלית צ'רקסית ששרדה עד זמננו, כגון שרידי יסודות מבני מגורים, גדרות, שדות מדורגים, בוסתנים, וכן תלוליות קבורה מתקופות שונות, דולמנים.

לאחר תום מלחמת רוסיה קווקז ב-1864, כמעט כל האוכלוסייה הצ'רקסית ששרדה במדינת צ'רקסיה גורשה לאימפריה העות'מאנית. שרידי הצ'רקסים באזור שאפסוגיה בצ'רקסיה, המשיכו להסתתר באזור ההררי והמיוער שקשה להגיע אליהם.

בשנת 1874 הורשו הצ'רקסים להתיישב באזור ההררי של חוף הים השחור והחלו להתיישב שוב בכפר קאלז'.

כיום חיים בקאלז' כ-500 איש. כמו ביישובים אחרים באזור ההררי של סוצ'י, התפקיד העיקרי בכלכלת הכפר ממלא גננות, גידול דבורים וגידול גפנים. הגנים הצ'רקסיים העתיקים השתמרו בהרים.

בתחום התיירות מפותחים טיולי הליכה להרים מסביב, מפלים, ערוצים ונקיקים. לעתים קרובות מבקרים התיירים דולמנים עתיקים שנשארו בשטחים השונים של הכפר.

אנו מציגים בפניכם תמונות מחגיגת יום הדגל הצ'רקסי, שהתקיימה ב-25 באפריל 2023 בכפר קאלז'. האירוע כלל טיול סוסים מהכפר הצ'רקסי חאדז'יקו לכפר הצ'רקסי קאלז', שם כיבדו את האורחים באוכל צ'רקסי וכמובן המשיכו את החג בריקודים צ'רקסיים.Comments