21.03.2023 - Çerkes Yeni Yılı

 


Çerkes (Adıge) Halk Takvimine göre 21 Mart gecesinde başlar, Yeni Yıl. Bu, ilkbahar ekinoksu ile ilişkilidir. 

Çerkesler Bahar’ın geldiğini “Жъогъуабэр” yani “Yunus Takımyıldızı”na bakarak anlarlardı. 

Gece ve gündüz süresinin eşit olduğu bu tarihten itibaren doğanın yeni döngüsünün başladığına inanılır. Bununla birlikte, önce havanın, sonra suyun, daha sonra da toprağın canlandığına da inanılır.

22 Mart yeni bir yılın ilk günü kabul edilir. Yeni yıl kutlamaları 21 Mart gecesi başlar. Bir haberci köyü dolaşarak herkese yeni yılın gelişini müjdelerdi. Haberci halkın yeni yılını kutlar, genci yaşlısı ile birlikte herkesi bir sonraki gün güneş doğmadan kutsal ağacın yanında toplanmaya çağırırdı. 

O akşam kimse uyumazdı. Gençler, kızlı erkekli grup olarak dualar, yeni yılı kutlayan şarkılar eşliğinde tüm köyü dolanır, köydekilere yeni yıl dileklerini sunardı. Köydekiler de gelen gençlere ikramlarda bulunurdu. 

Sabaha karşı da halk hep beraber kutsal ağacın altında biraraya toplanır, halk şarkıları söylerlerdi.

21 Mart Yeni Yıl kutlamaları için iki ayrı kutlama çeşidi yapılır. Bunlardan birincisi «мафIащхьэтыхь» daha sonraki adıyla «мафIащхьэджэд» (Ocakta tavuk/ateşte tavuk), bir diğeri ise “хъуромэ» (Khurome) . 

“МафIащхьэджэд” kutlamasında ortaya şöyle bir dua yapılırdı: 

Ocağımızda yanan ateş, 

İyi ışık saçan sıcak sobamızla, 

Kaynatacak erzağımız, pişirecek mahsullerimiz eksik olmadan,

Tanrı bizleri yeni yılda gözetsin! 

Çerkesya Gençliği olarak 21 Mart Çerkes Yeni Yılı’nın (6231) tüm dünyaya barış, sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini temenni ederiz.

Çerkesya GençliğiComments