החינוך בעולם מיושן ובזבוז שנים רבות של התלמיד

 


שיטת הלימוד הקיימת בכל מדינות העולם דומה פחות או יותר, הן מבחינת תוכן הלימודים, והן מבחינת תקופות הלימוד. במאמר זה נתמקד לא בתכנים של הלימודים המיושנים, אלא בפרק הזמן הרב מאוד שילדים מבלים בבתי ספר ובאוניברסיטאות.

מספר שנות הלימוד הממוצע שעובר תלמיד בכל מדינות העולם הוא כ-15 שנים. בתקופה ארוכה זו מסיים הסטודנט את לימודיו בתעודה מסוימת ובמקצוע מסוים בו מעולם לא התנסה מעשית, הכל בתיאוריה. לאחר מכן, כל אדם מתחיל לחפש עבודה המתאימה לנושא שלמד. גם חיפוש עבודה לוקח זמן ולפעמים אפילו שנים עד שמוצאים את העבודה המתאימה.

גם לאחר שהאדם מתחיל לעבוד במקצוע אותו למד, לוקח לו מספר שנים להפוך למומחה במקצועו בפועל. המשמעות היא שלוקח כמעט 20 שנה עד שאדם יהיה מוכן לעבוד במקצועו.

להערכתנו, 20 השנים הללו הן בזבוז אחד גדול של חיי אדם ויש צורך לשנות את הראות שלנו על מערכת החינוך הקיימת. ניסויים נערכו על ידי אנשים, כלומר ניסויים פרטיים ללא התערבות מערכת החינוך לחנך וללמד את הילדים. בניסיונות אלו קוצץ זמן הלימוד בצורה דרסטית בחצי, ושיטת הלימוד התבססה על עבודה מעשית ולא רק על תיאוריה. הניסיונות הללו הביאו להצלחה מדהימה כאשר ילדים בני 15 עד 17 כבר היו מומחים מעשיים במקצועותיהם ואף הפכו עצמאיים מבחינת ארגון חייהם מבלי להיות תלויים בהוריהם.

אם כל העולם התרגל לשיטת לימוד מסויימת, זה לא אומר שזה הדבר הנכון, יש לבחון את הנושא הזה לעומק ולהכין תוכניות לימוד אחרות לגמרי ממה שקיים היום.

במאמר הבא בתחום זה ניגע מעט בתכנים ובערכים הנלמדים היום בבתי הספר, שלטעמנו הם מיושנים ופרימיטיביים ושגם אותם יש לשנות.


Comments