חוקרי אדיגיאה מכינים אנציקלופדיה של אמנים צ'רקסים מרוסיה וטורקיה

 קבוצת חוקרים מהרפובליקה של אדיגיאה משלימה פרויקט גדול בן שלוש שנים לחקר תרבותם של הצ'רקסים (אדיגים) בטורקיה "התפשטות תרבותי של הצ'רקסים של טורקיה ורוסיה: תולדות האמנות וניתוח חברתי-תרבותי,"- כך מדווח העיתון סובייטסקאיה אדיגיאה.

הפרויקט יושם במענק מהקרן הרוסית למחקר בסיסי. הצוות הורכב מארבעה אנשים: פרופסור מהמכון לאמנויות של אוניברסיטת אדיגיאה, אלא סוקולובה ועובדי הסניף הצפון קווקזי של המוזיאון לאמנות מזרחית פאטימה סולימנובה, ז'אנה קויק ולריסה חואקו.

הפרויקט כלל שלוש משלחות מחקר. במהלך הפרויקט הצליחו המדענים ומבקרי האמנות לחקור את תרבותם של צ'רקסים (אדיגים) החיים באנקרה, איסטנבול, דוזג'ה, סמסון, קייסרי, בודרום וכפרים קטנים. הם תקשרו עם נציגי הארגון הצ'רקסי "אדיגה האסה", ביקרו בסדנאות אמנות ואתרי יצירה. המשלחת האחרונה הסתיימה לפני השנה החדשה. המדענים מכינים כעת דוחות.

התוצאה של הפרויקט תהיה אנציקלופדיה גדולה של אמנים צ'רקסים מטורקיה ומהפדרציה הרוסית. הוא יכלול כ-200 שמות של אמנים ממוצא צ'רקסי עם איורים של יצירותיהם - כ-2000 בסך הכל. בתחילה, האנציקלופדיה תוצא בצורה אלקטרונית, אך בהמשך הצוות מתכנן להגיש בקשה לפרסום גרסת נייר.


Comments