Aç karnına su içmenin 8 faydası

 


Detoksa yardımcı olur

Sabah aç karnına su içtiğinizde, toksinler bağırsaklara gider. Uyandığınızda su içerek, bu mekanizmayı güçlendirir ve vücudun daha fazla toksini atmasını sağlarsınız. Bu aynı zamanda yeni kas ve kan hücrelerinin üretimini artırma etkisine de sahip olacaktır.

Metabolizmayı hızlandırır

Bazal metabolizma, dinlenme sırasında vücudun harcadığı enerji miktarını gösterir. Aç karnına su içerek, bu süreci önemli ölçüde iyileştirebilir ve böylece sindirim sisteminin işleyişini geliştirebilirsiniz. Metabolizmanızı hızlandıracak ve vücudun alınan besinleri en iyi şekilde emmesine yardımcı olacaksınız.

Sindirim sistemini iyileştirir

Su, sindirim sistemini temizler. Aç karnına bir bardak su içen kişilerde besinlerin daha iyi emilmesi ve yemek sırasında daha kolay geçiş sağlanır. Ayrıca uyanınca bir bardak su içmek iştah kesici görevi görerek metabolizmayı harekete geçirir. Bu da daha fazla kalori yakmanızı sağlar.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Her gün aç karnına su içmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Bağışıklığınız güçlü olduğunda, vücudunuz hastalıklara karşı daha güçlü hale gelir ve enfeksiyonları daha kolay önleyebilir ve bunlarla savaşabilir. Aç karnına su içmek, bağışıklık sisteminin oluşumunda önemli bir rol oynayan lenfatik sistemin temizlenmesine de yardımcı olur.

Cilt sağlığını geliştirir

Nemli cilt, sağlıklı cilt demektir. Organlar susuz kaldığında, kan da kuruyan cilt hücrelerinden su çeker. Zamanla cilt mat görünür, elastikiyetini kaybeder ve kırışıklara meyilli hale gelir. Yapılan bir araştırmaya göre aç karnına yaklaşık 500 ml su içmek kan akışını artırarak daha parlak bir cilt elde edilmesini sağlar.

Mide ağrılarını hafifletir

Sık sık mide ağrıları mı çekiyorsunuz? Uyanır uyanmaz bir bardak su için. Yemek borusundan yukarı çıkıp mide ağrılarına neden olan asit reflü daha hızlı aşağı itilecek ve sulandırılacaktır. Bu nedenle aç karnına su içmek bu tür mide ağrılarına karşı etkilidir.

Böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonlarını önler

Bbu tür rahatsızlıklara yatkın kişilere iyi bir şekilde ve mümkünse uyanır uyanmaz su içmeleri şiddetle tavsiye edilir. Çünkü su, bu tür çok ağrılı enfeksiyonlara yol açan asitleri daha etkili bir şekilde seyreltir ve oluşma risklerini azaltır.

Eklem sağlığını iyileştirir

Omurganın eklemlerinde ve disklerinde bulunan kıkırdak yaklaşık olarak yüzde 80 sudan oluşur. Uzun süre susuz kalmak, eklemlerin şoku emme yeteneğini azaltarak eklem ağrısına neden olabilir. Bu nedenle gece boyunca susuz kalan vücuda sabah uyanır uyanmaz gerekli su verilmelidir.

Comments