Çerkes (Adıge) peyniri festivali - 16-17 eylül

 


Adıge cumhuriyeti - 16-17 eylül tarihleri arasında oniki senedir her yıl düzenlenmekte olan  Çerkes peyniri festivali yapılacak. Gelenekselleştiği üzere bu sene de festival Wune-Koz dağ sırtı yakınlarında Daho merasında yapılacak. AdıgeMaq raporları.

Adıge cumhuriyeti tarım bakanlığının bildirdiğine göre, bu iki gün ilgi çekici etkinliklerce zengin. Peynir üreticileri yeteneklerini sergileyecek. Konuklar peynirlerini kalitesini tadarak test edebilecek. Bunun yanısıra Adıgeyin lezzetli yiyecekleri-içecekleri, çerkes çayı,  bal, elma vs. de bulunacak. Tüm bunlar için satış reyonları açılacak.

Bunun yanısıra ulusal el işleri ürünlerinin sergileneği reyonlarda burada yapılacak, aşçılar, pratik kurslar düzenleyecek. Program çerçevesinde çeşitli konser ve yarışmalarda yapılacak.

Etkinlik adıge cegu ve havai fişek gösterisi ile sona erecek.

Bu sene Cumhuriyetimiz yerel idareleri ve çerkes peyniri üretimi yapan işletmeleri için ayrılmış alanlar-avlular daha da genişletildi.

Adıge cumhuriyeti başkanı organizatörlere bu alanların-avluların daha ön plana çıkartılması, gelen konukların kolay ulaşabilecekleri konumlarda olmalarının büyük öneme sahip olduğu konusunda talimat verdi.

Festivalde milli nüveleri ihtiva eden en iyi avlu, en lezzetli çerkes peyniri, en iyi çerkes peyniri ihtiva eden yiyecekler vs. konularında yarışmalar yaptı.

Comments