בלאן ג'לוקה מספר על האגודה הצ'רקסית (חאסה) בהולנד

 


אחת ממטרות הבלוג שלנו היא לתת אור על אורח חייהם של הצ'רקסים כיום, ובהקשר זה מצאנו לנכון לפרסם בבלוג שלנו את המאמר שכתב בלאן ג'לוקה על הקמת עמותה צ'רקסית בהולנד לפני כמה שנים. הוא היה מיוזמי הקמת האגודה וכיום מכהן כנשיא האגודה הצ'רקסית של הולנד. ניתן לעקוב אחר פעילות האגודה דרך עמוד הפייסבוק של בלאן ג'לוקה: facebook.com.המחיר של החיים בפזורה

יחד עם קבוצה של אנשים פעילים, הקמתי את האגודה הזאת. יש מאין התכנסנו ונפגשנו עם הרבה אנשים בהולנד. אחרי הרבה ויכוחים ודיונים הקמנו את האגודה. משנת 2016 אנו מקיימים פעילויות שונות כגון קורסי שפת אם ומצגות תרבות, ריקוד ומוזיקה וכן קורסי עבודת יד, התכנסויות וכו'.

אני זוכר שישבתי בחדר הזה עם חבר או שניים מההנהלה הרבה פעמים וחיכינו שאנשים יבואו. ישבנו כך, בלי שיבוא אף אחד או אדם אחד או שניים. אני זוכר שכתבתי שוב ושוב בהרבה קבוצות וואטסאפ, הזמנתי אנשים באופן אישי, התקשרתי אליהם. בסופו של דבר הייתה לנו קבוצה של אנשים עד 40-50 בכל התכנסות. אחרי הקורונה חזרנו לבנות מאפס.

ראיתי אנשים שפועלים נגדנו בכך שהם אומרים לאחרים לא ללכת לאגודה שלנו, אנשים מחייכים לנו בפנים ודוקרים אותנו מאחור, אחרים שתמיד "עסוקים" ולא מופיעים אפילו יום אחד, אנשים שמדברים כל מיני דברים שליליים אך הם בעצמם לא עושים כלום, אפס עבודה למען הקהילה. אנשים שעוזבים בלי לומר שום מילה או לנמק שום סיבה.

אבל המשכנו לעמוד ויהי מה. האגודה (חאסה) הקטנה הזאת עשתה כמו האגודות הגדולות והותיקות באירופה אם לא יותר!

המשכנו לעמוד כי אנחנו מאמינים שבלי אגודה צ'רקסית (חאסה) אין לנו כלום. אנחנו אבודים. וכאן למרבה הצער, ניתן לראות את המשמעות האמיתית של המשפט: יוקר המחיה בתפוצות! הרבה אנשים איבדו כל שורש או מערכת יחסים שיש להם עם השורשים שלהם. הם רחוקים מאוד מאוד מהתרבות הצ'רקסית לצערי. לא משנה כמה טוב תנסה להקל על דברים, הם לא יופיעו (אלא אם כן האוכל בחינם).

החאגודות הצ'רקסיות הן הבית השני שלנו, בלעדיהם אנחנו אבודים לחלוטין.

בדיבורים קל, וכל אחד יכול לעשות את זה. אבל עבודה למען האומה שלך היא משהו שמעטים יכולים לעשות.

מוריד את הכובע בפני כל מי שהתנדב ומתנדב להציל את תרבותנו, שפת האם והשורשים שלנו בכל המדינות שבהן חיים הצ'רקסים.


Comments