אם אתה לא רוצה להכות אז אל תשים את ידך על החרב

 


הלבוש הלאומי הצ'רקסי בתקופה האחרונה מתחיל להיות פופולרי, אם בעבר ראינו שרק להקות ריקוד משתמשות בו, היום, אנו רואים הרבה אנשים אשר לובשים את הלבוש הצ'רקסי, ובמיוחד בחגים הלאומיים ובחתונות. כמובן בחגים ובאירועים אחרים לובשי הלבוש הצ'רקסי מצתלמים  ומפרסמים תמונות יפות בבלוגים ברשתות החברתיות.

יש נקודה אחת שרצינו להגיב עליה בתמונות האלה, כשהגברים הצ'רקסים עם הלבוש הצ'רקסי מצתלמים, הם שמים את ידיהם על החרב הצ'רקסי (קאמה). מנהג זה להחזיק בחרב אינו ראוי לעשותו מכיוון ואינו מתאים לאתיקה הצ'רקסית. כמובן וכיום הצ'רקסים איבדו הרבה דברים מהאתיקה הצ'רקסית מהסיבה הפשוטה שהעם הצ'רקסי מפוזר בכל העולם וכל קהילה צ'רקסית, הן במולדת הצ'רקסית והן בתפוצות הם בחזקת מיעוט, ובמעמד כזה היה קשה לשמור על כל המנהגים.

אם נחזור לעניין החזקת החרב ביד אז אפשר לחזור למורשת הצ'רקסית על מנת לדעת אם זה מתאים. אנו נביא שתי דוגמאות מהמורשת הצ'רקסית אשר מבהירות שאין לשים את היד על החרב. דוגמא ראשונה היא מן הפתגמים הצ'רקסיים אשר אחד מהם אומר "אם אתה לא רוצה להכות אז אל תשים את ידך על החרב", פתגם זה ברור מאוד לכל אחד אך בכל זאת נסביר. כאשר היד שלך על החרב, מי שבסביבה שלך עלול להרגיש מאויים. על כן הצ'רקסים יצרו את הפתגם הזה.

הדוגמא השנייה היא שלושת התמונות האלה אשר למטה, מהמאה ה-19, הראשון זה הגיבור הלאומי תוגוזקו קאזביק שרלתקו ממחוז שפסוגיה של צ'רקסיה, השני הוא לוחם צ'רקסי ממחוז נאתכואי של צ'רקסיה והשלישי הוא לוחם צ'רקסי ממחוז אבזאח של צ'רקסיה. שמתם לב שאף אחד מהם לא מחזיק בחרב ולא בנשק אחר. תמונות אלה מראות בבירור שלא היה נהוג לשים את היד על החרב בשום מצב אלא כאשר יש צורך להשתמש בו. 


Comments